Co powoduje przeciążenia i zwarcia oraz jak ich uniknąć?

wyłączniki instalacyjne

Niezwykle dynamiczny rozwój elektryfikacji (czyli procesu mającego na celu rozprzestrzenienie sieci elektroenergetycznej) nastąpił wraz z uruchomieniem przez T. Edisona pierwszej elektrowni (w latach 80 XIX wieku). Od tego momentu, w ciągu następnych kilkudziesięciu lat prąd elektryczny był powszechnie wykorzystywany zarówno w prywatnych domach, jak i budynkach użyteczności publicznej czy wszelakich zakładach produkcyjnych.

Obecnie nie możemy sobie wyobrazić naszej codzienności pozbawionej całkowicie elektryczności. Jednak, każdy z nas spotyka się z chwilowym brakiem prądu, a przyczyny tego stanu mogą być bardzo różne. Jedną z nich jest właśnie przeciążenie instalacji lub wszelakie zwarcia. Czym one są i jak ich unikać? Czym są wyłączniki instalacyjne?

wyłączniki instalacyjne sklep

Główne przyczyny przeciążeń

Na początku trzeba pamiętać o tym, że absolutnie każda instalacja elektryczna powinna być odpowiednio zaprojektowana. Wcześniejsze założenia konstrukcyjne nakreślają jakie obciążenie dany układ może znieść. Jeżeli obciążenie jest znacznie większe niż dane założenia, wówczas może dojść do przeciążenia instalacji.

Jedną z głównych przyczyn przeciążeń instalacji jest stałe podłączanie do prądu za dużej ilości urządzeń elektrycznych. Popularną praktyką (głównie ze względu na oszczędność czasu) jest również jednoczesne włączanie pralki, zmywarki, telewizora, komputera, ładowarek i innych. Wtedy również istnieje ogromna szansa, że dane gospodarstwo domowe może doprowadzić do przeciążania instalacji elektrycznej.

Jednak włączanie wielu sprzętów naraz nie zawsze powoduje zwarcia i przeciążenia. Wywołać je może nawet jedno urządzenie, które okaże się zbyt dużym obciążeniem dla danej instalacji domowej/publicznej. Na ogół prowadzi to do przegrzania się przewodów, co skutkuje uszkodzeniem całej instalacji.

Jakie są skutki przeciążeń instalacji?

Niestety, skutki wcześniej wspomnianych przeciążeń czy zwarć mogą być bardzo tragiczne w skutkach. Przede wszystkim prowadzą one do przegrzewania się instalacji. Warto pamiętać o tym, że nawet najmniejsze iskrzenie na stykach może doprowadzić do pożaru.

Innymi, łagodniejszymi skutkami przeciążeń są np. znacznie większe rachunki za prąd, wymiana gniazdek czy włączników. Wymiana całej, zepsutej wskutek problemów instalacji może wiązać się z ogromnymi kosztami.

Wyłączniki instalacyjne – dobre rozwiązanie problemu

Jak więc uchronić się przed takimi sytuacjami? Po pierwsze, niezwykle istotne są regularne przeglądy instalacji.

Drugim, bardzo skutecznym sposobem są wyłączniki instalacyjne. Jest to urządzenie, które potocznie nazywamy „eską”. Wyłączniki instalacyjne stanowią jeden z elementów instalacji elektrycznej, a ich głównym zadaniem jest zabezpieczanie urządzeń przed przeciążeniem.

 

wyłączniki instalacyjne stip

Kiedy taka sytuacja ma miejsce, wyłączniki instalacyjne automatycznie przerywają ciągłość obwodu elektrycznego. Tym samym zabezpieczają całą instalację przed zwarciem, przeciążeniem, przegrzaniem. W skrócie, wyłączniki odcinają przepływ prądu o niebezpiecznym (zbyt wysokim) natężeniu. Tym samym jesteśmy w stanie zabezpieczyć sprzęt ale również instalację.

Zabezpieczenie tego typu jest chętnie stosowane nie tylko w prywatnych domach, ale również firmach, zakładach pracy.

Podsumowując, aby chronić nasze domostwo lub jakiekolwiek inne miejsce, w którym występuje instalacja elektryczna warto jest dbać o jej stan oraz zamontować wyłączniki instalacyjne, które działają automatycznie, chroniąc przed nieprzyjemnymi lub tragicznymi skutkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code