Czy lampa sufitowa wisząca zastąpi tradycyjny plafon?

lampa sufitowa wisząca

Lampa sufitowa wisząca ma się coraz lepiej w naszych domach. Powoli zaczyna zastępować inne rodzaje oświetlenia. Dzieje się tak nawet w łazienkach. Wszystko przez to, że lampa sufitowa wisząca już dawno przestała być synonimem oprawy, której pod żadnym pozorem nie można wieszać tam, gdzie wilgoć i zmienne temperatury.

Nowoczesne lampy wiszące

Znalezienie lampy sufitowej wiszącej, którą bez obaw można umieścić w kuchni lub w łazience, przestało być problemem Wystarczy upewnić się co do stopnia ochrony (IP) konkretnej oprawy. Jeśli tylko IP jest wyższe niż 00, to właściwie nie ma problemu – taka lampa sufitowa wisząca nad wanną może znaleźć się równie dobrze, co nad kuchenką. Dodatkowo, klosze do lamp wiszących, mogą zakrywać źródła światła w taki sam, a nawet lepszy sposób od plafonów.

Co z plafonem?

Plafon ma bardzo długą historię – znany jest już od starożytności. Jeszcze zanim nazwano tak lampę przy suficie, słowo plafon oznaczało sufit, który był zdobiony freskami, sztukaterią lub płaskorzeźbą. Oczywiście sam fakt, że plafon jest znany niemal od zawsze, nie znaczy, że jego czas nie może się skończyć z tego powodu, że wyprze go lampa sufitowa wisząca. Jednak póki co nie zanosi się na taki scenariusz.

nowoczesne lampy wisząceLampa sufitowa wisząca a plafon

Mimo, że lampa sufitowa wisząca coraz częściej pojawia się w miejscach naturalnych dla plafonów, to nie wszędzie pasuje. Po prostu są takie aranżacje, w których plafon sprawdzi się lepiej. Musisz przyznać, że trudno byłoby sobie wyobrazić lampę sufitową wiszącą w niektórych minimalistycznych rozwiązaniach. Choć, oczywiście, nie jest to reguła. Plafony są też niezastąpione w biurach, restauracjach, czy urzędach. Tam mają się świetnie, ze względu na to, że łatwo utrzymać je w czystości.

Z drugiej strony, plafony też nie będą idealnym rozwiązaniem w każdym miejscu. Istnieje wiele stylów, w których nowoczesne lampy wiszące będą się prezentować lepiej, również ze względu na takie rzeczy, jak kąt padania światła, którym trudno manipulować w przypadku płaskich opraw.

Za to minimalną przewagę lamp wiszących nad plafonami dają klosze. Nie chodzi o to, że trudno o plafonu o różnych kształtach i kolorach, bo dziś to już nie problem. Rzecz w tym, że kiedy posiadamy plafon, musimy wymienić plafon, jeśli nam się przestanie podobać. W przypadku lamp wiszących, możemy sięgnąć po prostu po nowe klosze, bez konieczności wymiany całej oprawy.

Podsumowując, trudno mówić o dużej przewadze któregokolwiek z rozwiązań. Niemniej, nie sposób nie zauważyć różnić występujących pomiędzy nimi. Choć to akurat spory plus, bo gwarantuje nam, że zarówno plafony, jak i lampy sufitowe wiszące, wciąż będą się miały świetnie. Dzięki temu my będziemy się cieszyć zróżnicowaną iluminacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code