Jak oświetlić wejście do domu? Przegląd oferty Philips-Massive

oswietlenie ogrodu Philips Massive

Wiele uwagi podczas remontowania mieszkania skupiamy na odpowiednio dobranym oświetleniu. Zwracamy uwagę na rozmieszczenie punktów oświetleniowych, ich ilość, skuteczność oraz funkcjonalność. Podobnie powinniśmy potraktować świetlenie zewnętrzne, zwłaszcza jeśli posiadamy dom i kawałek ziemi okalającej, które warto podświetlić nie tylko z przyczyn estetycznych, ale także bezpieczeństwa.

Oświetlenie zewnętrzne podstawowe wymagania

Wybierając oświetlenie zewnętrzne w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na parametry techniczne oprawy. Jest to kluczowe, jeśli zakup ma być opłacalny. Oprawy zewnętrzne z uwgai na oddziaływanie czynników zewnętrznych takich jak zmienna temperatura- ekspozycja na działanie promieni słonecznych, deszczu, śniegu czy porywistego wiatru, który podrywa pył i kurz, konieczne aby posiadały wysoki stopień ochrony. Stopień ochrony nie powinien być niższy niż IP44 (pierwsza liczba określa ochronę ludzi przed uszkodzenie mechanicznym urządzenia poprzez wnikanie drobin, kurzu czy innych elementów materialnych w zakresie od 0 do 6, druga natomiast to stopień ochrony urządzenia przed wodą w zakresie od 0 do 8). Im stopień szczelności urządzenia jest wyższy tym jego zabezpieczenie jest lepsze. W tym przypadku wśród opraw wewnętrznych dominują te o IP20, oprawy basenowe, znajdujące się pod powierzchnią wody posiadają IP 68. Inna kwestia to stworzenie sieci instalacyjnej dla opraw zewnętrznych.

Więcej o oświetleniu zewnętrznym znajdziesz na Strefie Wiedzy jednego ze sklepów internetowych oferującego w swóich produktach znane marki opraw oświetleniowych: https://www.otolampy.pl/strefa-wiedzy/idealne-oswietlenie-do-ogrodu/

Strefy oświetlenia zewnętrznego

Planując wykonanie oświetlenia zewnętrznego należy zdać sobie sprawę z tego jakie kategorie przestrzeni pozostają do oświetlenia. Pod tym względem wyróżnić może dwie główne kategorię- strefa wejścia i strefa wypoczynku. W strefie wejścia mówimy o bramie wejściowej lub bramie wjazdowej, podjeździe i chodniku prowadzącym do wejścia do domu, bramie garażu lub miejsca parkingowego, jak i samego wejścia do domu. Strefa wypoczynkowa to cała powierzchnia okalająca- ogród, altanki czy tarasy, wszystkie drogi- ścieżki i ogrodowe alejki.

Za dodatkową strefę uznaje się oświetlenie zewnętrzne samego budynku- w tym wypadku mowa o funkcjonalno- dekoracyjnym oświetleniu elewacji domu. W ten sposób nie tylko podkreślamy piękno fasady, ale także oświetlamy dróżki biegnące wokół domu. W celu odpowiednio wykonanej aranżacji świetlnej warto wybrać różne rodzaje oświetlenie, lampy ogrodowe stojące, reflektorki czy naświetlacze, ale także kinkiety ogrodowe a nawet lampy wiszące czy plafony.

Oświetlenie wejścia do domu

Jak wspomnieliśmy strefa wejściowa to przede wszystkim brama wejściowa, jak i furtka, podjazd i alejka prowadząca do drzwi wejściowych do domu. To oświetlenie które musi być przede wszystkim funkcjonalne, ale i estetyczne. Oświetlenie wejścia do domu, pozwala nie tylko domownikom, ale i naszym gościom czuć się bezpiecznie i „jak w domu”. To poniekąd świetlna wizytówka gospodarzy, warto o nią zadbać chociażby z tego powodu. Do oświetlenia furtki zazwyczaj wystarczy światło latarni ulicznej, jeśli jest ona mocno zacieniona idealnie sprawdzi się ustawiona lampa na słupku ponad bramką. Podobną można zamontować przy bramie wjazdowej. Dalej oświetlenie alejek. Obecnie dość popularne jest oświetlenie montowane bezpośrednio w ziemi- są to oprawy najazdowe, których powierzchnia przesłony wytrzymuje spore obciążenie, a także świetliste kostki brukowe- emitujące kolorowe światło.

oprawa najazdowa massive
Oprawa najazdowa Massive Philips

Więcej informacji na temat opraw najazdowych:https://www.luxmarket.pl/strefa-wiedzy/oprawy-najazdowe/

Kostka brukowa LED to ciekawa propozycja i nietuzinkowe rozwiązanie, choć w okresie zimowym może okazać się niepraktyczne. Na wszelki wypadek warto wybrać klasyczne lampy ogrodowe na słupku, stojące lub reflektorki wbijane w ziemie. Równie ciekawe są oprawy solarne- to idealne rozwiązanie w przypadku domów z dużą ekspozycją na słońce, gdyż ich skuteczność świetlna wtedy może być znacznie większa. Jest to także idealne rozwiązanie jeśli nie chcemy ingerować w instalację elektryczną, a jedynie doświetlić niektóre obszary.

Kluczem do odpowiednio oświetlonej przestrzeni jest jej równomierność. Unikamy sztucznego tworzenia cienia, a także zbyt mocnego oświetlenia, które może oślepiać. Ważne, aby wejście do domu było jasne oraz zbliżone do tego jakie panuje w przedsionku czy wiatrołapie. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z identyfikacją gości.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie naświetlaczy LED. Wyposażone w czujnik ruchu oświetlą wejście do domu czy podjazd, a odpowiednio ustawione zrobią to równomiernie. Naświetlaczy LED w formie wall-washerów używa się także z powodzeniem do oświetlenia fasad i elewacji budynków. Dzięki temu równomierny snop światła dosłownie oblewa strumieniem światła duże powierzchnie.

Nie wiesz jak działa lampa z czujnikiem ruchu? Poznaj jej specyfikację: https://www.luxmarket.pl/strefa-wiedzy/lampa-led-z-czujnikiem-ruchu-jak-wybrac/

Do oświetlenia drzwi wejściowych możemy wykorzystać kinkiet ogrodowy lub estetycznie podwieszony plafon. Równie popularne jest oświetlenia ganków przy pomocy klasycznych lamp wiszących lub tych stylizowanych na stare lampiony uliczne.

Klasyczne lampy stylizowany znajdziemy w kolekcji Philips-Massive. Lampy Massive to lampy ogrodowe, które pięknie eksponują oświetlane powierzchnie. Co więcej zostały zaprojektowane w oparciu o klasyczne modele opraw, delikatnie unowocześnione np. linia gięcia samego szkieletu oprawy. Oferta katalogowa gromadzi uniwersalne rozwiązania, spójne dekoracyjne. Lampy ogrodowe Philips- Massive to przede wszystkim oprawy wiszące, a także kinkiety ogrodowe. Nie brakuje również opraw najazdowych wykonanych z wysokiej jakości tworzywa, a także lamp stojących z ozdobnymi głowicami. Lampy Massive to także reflektory ogrodowe ze sztycą, która pozwala wbić oprawę w ziemie, idealne do oświetlenia elewacji, ścieżek czy alejek ogrodowych, a także skalniaków czy oczek wodnych.

lampa ogrodowa philips massive wiszaca
Lampa ogrodowa Philips Massive wisząca
lampa massive reflektor ogrodowy
Reflektor ogrodowy- lampy Massive Philips

Więcj inspiracji dotyczacych oświetlenia zewnętrznego domu znajdziesz na https://www.luxmarket.pl/strefa-wiedzy/oswietlenie-zewnetrzne-domu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code