Jak zaplanować oświetlenie domowej klatki schodowej?

plafon led z czujnikiem ruchu

Oświetlenie klatki schodowej musi być dokładnie zaplanowane, ponieważ w tej przestrzeni na uwadze powinniśmy mieć jego funkcjonalność, natomiast funkcja dekoracyjna schodzi na dalszy plan. To właśnie ono wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po schodach. Jak w takim razie zaplanować oświetlenie klatki schodowej? Na jakie źródła światła się zdecydować?

Ograniczanie się do jednego źródła światła to błąd!

Oświetlenie główne, umieszczone w centralnym punkcie sufitu może i sprawdza się w przypadku kuchni bądź salonu, jednak jest absolutnie niepraktyczne nad schodami. Przede wszystkim jakakolwiek lampa, wisząca czy sufitowa, będzie nastręczała problemów w momencie zajścia konieczności wymiany żarówki. Nawet jeśli do oświetlenia klatki schodowej zastosujemy żarówki LED Philips o wydłużonej żywotności, to mimo wszystko te źródła światła nie będą świecić zawsze.

Włączanie jednej lampy jest równoznaczne z pochłanianiem przez żarówkę dużej ilości energii. Tak mocne światło nie jest potrzebne do pokonania wszystkich stopni schodów. Znacznie lepiej w tej sytuacji sprawdzi się plafon LED z czujnikiem ruchu.

Montaż oświetlenia schodowego

Jeśli błędnie zdecydujemy się na montaż tylko jednej lampy głównej, pewnie założymy też, że montaż oświetlenia schodowego nie będzie już konieczny. To duży błąd. Oświetlenie klatki schodowej w domu opiera się właśnie na oświetleniu schodowym. Oświetlenie schodowe można zamontować wzdłuż schodów na ścianie bądź zdecydować się na oświetlenie montowane bezpośrednio w stopniach.

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie schodowe? Plafon LED z czujnikiem ruchu czy oprawy schodowe?

Oprawy schodowe, które aktualnie dostępne są na rynku, charakteryzują się płaską konstrukcją. Gdyby te źródła światła miały wystające elementy, podczas pokonywania kolejnych stopni schodów mogłoby dochodzić do niebezpiecznych wypadków. Z drugiej strony takie oprawy byłyby narażone też na uszkodzenia.

Jeśli istnieją przeciwwskazania do zamontowania opraw schodowych, warto zdecydować się na oświetlenie klatki schodowej LED z czujnikiem ruchu. Zalety tego typu oświetlenia widać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim jest to źródło światła LED, co oznacza, że ma wydłużoną żywotność w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. Takie oświetlenie klatki schodowej LED z czujnikiem ruchu może świecić nawet kilkadziesiąt tysięcy godzin. Plafon LED z czujnikiem ruchu jeszcze tę żywotność przedłuża, ponieważ włącza się tylko wtedy, gdy wyczuje ruch. To generuje jeszcze większe oszczędności energii elektrycznej.

Jeśli zdecydujemy się na oświetlenie ścienne, należy pamiętać, że źródło światła nie może w żaden sposób oślepiać osoby wchodzącej i schodzącej ze schodów. Najlepiej wybrać oprawy o mlecznych, zamkniętych kloszach lub takie, które światło mają skierowane ku górze (jeśli będą zamontowane odpowiednio wysoko, nie oślepią schodzących osób).

Stosując się do wyżej wspomnianych wskazówek, można wysnuć wniosek, że zaplanowanie oświetlenia klatki schodowej w domu nie musi być tak dużym wyzwaniem. Wszystko sprowadza się do wybrania odpowiednich źródeł światła i zamontowania ich w stosownym miejscu. Takie oświetlenie z pewnością będzie bezpieczne dla domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code