Lampy punktowe – oświetlenie tego, co ważne

lampy punktowe

Lampy punktowe pojawiają się często niezależnie od stylów aranżacji. Wykorzystuje się je po to, żeby równomiernie oświetlać pomieszczenia lub podkreślać w nich to, co istotne. Nie można dziwić się coraz większej popularności lamp punktowych, ponieważ ich zastosowanie niezwykle sprzyja aranżacyjnej swobodzie.

Lampy punktowe zazwyczaj montuje się w sufitach, sufitach podwieszanych, lub w szafkach zamontowanych np. nad kredensem lub stołem. Pośród zalet tych lamp możemy wymienić na pewno wspomnianą wyżej równomierność. Jednak to i podkreślanie konkretnych miejsc to jeszcze nie koniec. Właściwie zamieszczone lampy punktowe mogą pozwolić na poprawę komfortu w czasie wykonywania prac w domu lub biurze.

Lampy punktowe – sprzymierzeniec w pracy

Dzieje się tak dlatego, że lamp punktowych nie zasłaniamy sami sobie. Jeśli znajdują się w dnie szafki, to – inaczej niż główne źródło światła – pozwalają na wykonywanie pracy na kredensie lub stole bez wpatrywania się we własny cień. W ten sposób nie tylko możemy zwracać większą uwagę na szczegóły, ale też dbamy o swoje oczy, bo nie musimy wytężać wzroku.

Podobnie jest, jeśli nasza praca ma nieco większy zakres – w każdym razie, jeśli chodzi o powierzchnię. Czasem trudno jest dostrzec coś, co znajduje się kilka metrów od głównej lampy, a przemieszczanie się po kawałku z lampą stojącą w ręce nie należy do sytuacji komfortowych. Inna rzecz, że nie zawsze możemy liczyć na naturalne źródła światła. Dlatego wtedy, nawet w retro wnętrzach dobrze jest mieć lampy punktowe (które wcale nie muszą pasować jak kwiatek do kożucha. Wystarczy, że ich oprawy (o ile w ogóle będą widoczne) będą dostatecznie retro. W końcu nawet przy takich wystrojach, nikt nie korzysta z włókien, które wykorzystywał Edison.

Lampy punktowe – wybierz, co podkreślać

Jeśli masz w domu lub w biurze jakieś szczególne miejsce, które wymaga zaznaczenia jego obecności, to nic nie sprawdzi się tak, jak lampy punktowe. Taka lampa działa jak znak z napisem „uwaga, ważne!”, tylko jest o wiele bardziej subtelna. Jej rolą jest skupienie światła na tym, na co chcesz patrzeć i co chcesz pokazać innym. Wzrok sam będzie uciekał w tamtym kierunku.

Nic nie stoi na przeszkodzie skorzystania z lamp punktowych nawet w sytuacji, gdy takie miejsce jest tylko jedno. Wystarczy, że masz też inne źródła światła (jedna mała lampka nie załatwi kwestii oświetlenia w całym pomieszczeniu).

spotlightLampy punktowe w całym domu

Oczywiście, jeśli polubisz lampy punktowe, możesz uczynić je głównym źródłem światła. Musisz tylko wziąć pod uwagę ich zagęszczenie. Najpierw sprawdź pojedynczą lampę danego typu i upewnij się dokładnie, jaką część powierzchni potrafi ona oświetlić. I z tą wiedzą zaplanuj dokładną liczbę potrzebnych lamp. Żeby nie okazało się, że masz całe wyspy pozostające w mroku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code