Nowoczesne kinkiety – jak wybrać oświetlenie tego typu

lampy na indywidualne zamówienie

Kinkiety to rodzaj oświetlenia, które jest zamontowane na ścianie i zazwyczaj, daje bardzo delikatne i przyjemne dla oka światło. Lampy tego typu pozwalają na zaoszczędzenie miejsca, co jest ważne w przypadku małych mieszkań lub pomieszczeń. Mogą tworzyć one również ciekawe kompozycje świetlne, wraz z lampami stojącymi czy żyrandolami. Jednak, jak wybrać odpowiedni kinkiet do domu? Czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu? Poznaj kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać wyboru.

lampy na indywidualne zamówienie kinkietPojedynczo, w parze czy w grupie?

Niewątpliwie, kinkiet to charakterystyczne i nietypowe źródło światła, które coraz częściej pojawia się w naszych domach. Trzeba przyznać, że najefektowniej wygląda w parze bądź grupie. Symetryczne zamontowanie dwóch kinkietów, sprawdzi się przede wszystkim w sypialni i łazience. Umieszczenie kinkietów po obu stronach łóżka, lustra czy kominka, daje poczucie uporządkowania, harmonii i jest przyjazne dla oka. Kinkiety w grupach, sprawdzą się w jadalni, przedpokoju, salonie czy na klatce schodowej. Warto jednak pamiętać o ich symetrycznym montowaniu (np. po przeciwległych stronach pokoju, nad stołem, czy jako tzw. oświetlenie spotowe, tuż nad listwą przypodłogową). Czy kinkiety można montować pojedynczo? Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku doświetlania dokładnie jednego punktu w pokoju, np. rogu, wnęki, kąta w ścianie czy konkretnych mebli, np. biurka roboczego.

Zastąp żyrandol kinkietem

lampy na indywidualne zamówienie KrudoDesign

 

Co więcej, kinkiety mogą być również oświetleniem kierunkowym. Oznacza to, że odpowiednio zamontowane, mogą całkowicie zastąpić żyrandol, gdyż światło będzie prowadzone tam, gdzie je skierujemy. Wybierz model, który ma ruchomy klosz. Na rynku dostępne są kinkiety ruchome pojedyncze oraz takie, składające się z wielu źródeł światła (zamontowanych na jednym panelu).

 

 

Skierowany ku górze czy ku dołowi?

lampy na indywidualne zamówienie Krudo

 

Wydawać by się mogło, że różnica w tej kwestii jest niewielka. Nic bardziej mylnego! Klosz w kinkiecie, który jest skierowany do dołu (podłoga, ściana) daje więcej światła, a kinkiet traktowany jest jako tzw. oświetlenie zadaniowe. Oznacza to, że znajdzie zastosowanie np. w jadalni, kiedy chcemy doświetlić stół, czy w gabinecie, kiedy czytamy bądź pracujemy przy biurku. Klosze, które skierowane są ku górze (sufit, ściana), zapewniają światło subtelne, idealne do relaksu i odpoczynku. W tym przypadku, możesz wybrać kinkiet o większej mocy, gdyż wiązka światła nie będzie razić w oczy. Co ciekawe, są pomieszczenia, w których można mieszać oba rodzaje kinkietów, będzie to np. klatka schodowa.

Rodzaj klosza a pożądany efekt

Nie jest tajemnicą, że na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych kinkietów, które znacząco się od siebie różnią, nie tylko wyglądem, ale i efektem jaki dają. Zwróć uwagę na klosze, które mogą być przeźroczyste bądź nie. Te pierwsze, będą dawać mocniejszy efekt, odpowiedni, jeśli zależy nam na mocnym doświetleniu pomieszczenia. Klosze półtransparentne, przyciemniane czy nie przepuszczające światła, dają subtelniejszy efekt. Jeśli zależy Ci na znalezieniu nowoczesnego kinkietu, postaw na ten industrialny bądź betonowy. Jeśli szukasz modelu bardziej klasycznego, sprawdź kinkiety prowansalskie.

Lampy na indywidualne zamówienie – spersonalizuj swój kinkiet

lampy na indywidualne zamówienie kinkiet prowansalski

 

A co jeśli nie znajdziesz swojego wymarzonego modelu? Obecnie, w dobie wszechobecnej personalizacji, możliwe jest stworzenie lampy na indywidualne zamówienie, która będzie spełniać nasze oczekiwania w 100%. Takie rozwiązanie jest idealne nie tylko jeśli szukasz lampy do domu, ale również do pomieszczeń komercyjnych, np. restauracji, hoteli, w których panuje niepowtarzalny klimat.

 

Teraz, wybór odpowiedniego kinkietu nie powinien sprawić Ci trudności. Pamiętaj, że oprócz pożądanego wyglądu lampy, ważny jest odpowiedni dobór żarówki, która może emitować światło ciepłe, zimne bądź neutralne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *