Nowoczesne oświetlenie łazienkowe

kinkiety led w oświetleniu łazienki

Oświetlenie łazienkowe pełni funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Lampy sufitowe i boczne muszą spełniać określone wymagania. Jakie lampy sprawdzą się w łazience, jak rozmieścić punkty świetlne i jakie żarówki warto zastosować dla uzyskania najlepszego efektu?

Rodzaje oświetlenia w łazience

W łazience stosuje się najczęściej dwa rodzaje oświetlenia – główne oraz boczne. Oświetlenie główne – czyli najczęściej lampa sufitowa w centralnej części pomieszczenia – pełni funkcję czysto użytkową. Ma za zadanie równomiernie objąć całą przestrzeń, tak by byłą ona komfortowa i bezpieczna dla domowników. W roli światła głównego w łazience dobrze sprawdzają się plafoniery. Można również zastosować małe oprawy punktowe. Wówczas mogą one być rozmieszczone np. w symetrycznym rzędzie na suficie – lub na środku i w narożnikach, dla uzyskania równomiernego efektu. Światło musi mieć też odpowiednie natężenie, by w łazience było wystarczająco jasno.

Jeśli chodzi o oświetlenie boczne – ma ono nie tylko praktyczne zadanie, ale również tworzy nastrój w łazience i pomaga się zrelaksować. Boczne światło jest potrzebne szczególnie w okolicy luster. Tutaj najlepiej sprawdzają się po prostu tradycyjne kinkiety łazienkowe, niezastąpione przy wykonywaniu makijażu i codziennych czynności toaletowych. Można też oczywiście zastosować oświetlenie punktowe – na około lustra lub w jego bezpośredniej okolicy. Oprawy punktowe można też umieścić na przykład w okolicy wanny, podświetlając podest lub sufit.

Oprawy hermetyczne

Należy oczywiście pamiętać, ze lampy zastosowane w łazience muszą być odporne na działanie wody. Nie możemy zastosować tu zwykłej oprawy oświetleniowej, szczególnie jeśli lampa będzie narażona na bezpośredni kontakt z wodą. Weźmy też pod uwagę, że w łazience wilgoć unosi siew powietrzu – np. po gorącej kąpieli, ale nie tylko.

Z tego powodu stosuje się tu oprawy hermetyczne. Rozpoznamy je po podwyższonej klasie IP. Współczynnik IP informuje o odporności oprawy na przenikanie wilgoci, kropel wody, a także ciał stałych – czyli np. kurzu i pyłu (co jest ważne głównie w przypadku oświetlenia zewnętrznego). W sprzedaży dostępne są specjalne oprawy łazienkowe, kinkiety, lampy punktowe czy plafoniery z podwyższonym współczynnikiem IP.

Kinkiety LED czyli energooszczędność i nowoczesny design

W naszych domach coraz częściej gości technologia LED. Nic dziwnego. Lampy sufitowe, reflektory czy kinkiety LED są energooszczędne i wydajne. Mogą świecić znacznie dłużej od zwykłych źródeł światła, bez potrzeby wymiany żarówek. Zużywają przy tym minimalne ilości energii elektrycznej. W sprzedaży dostępne są nowoczesne łazienkowe kinkiety led z wbudowanymi źródłami światła – doskonałe do oświetlenia luster. Modne kinkiety mają geometryczne kształty i wyróżniają się minimalistycznym designem.

Oświetlenie w łazience powinno być ekonomiczne, wodoszczelne oraz stylowe. Ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych dla uzyskania jak najwyższego komfortu. Przy kolejnym remoncie łazienki pamiętaj zatem, że światło jest ważnym elementem aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *