Nowoczesny salon a oświetlenie- co wybrać? Kilka praktycznych porad

gniazda multimedialne

Coraz częściej oprócz stylu rustykalnego, skandynawskiego czy industrialnego, do aranżacji swojego salonu wybieramy estetykę nowoczesną. Stonowane (często zimne) kolory, duża ilość szkła, naturalnego (błyszczącego) kamienia, drewno czy beton to tylko niektóre z elementów, pojawiających się w pokoju dziennym tego typu.

Salon to pomieszczenie, w którym odpoczywamy, spędzamy czas z najbliższymi oraz relaksujemy się. Ważne jest, aby zadbać nie tylko o odpowiednie meble, dodatki, tekstylia, ale również o oświetlenie. To ono nadaje wnętrzu klimatu. W zależności od upodobań, wieczorem nasz salon może przemienić się w przytulną salę kinową. Czasem, wręcz przeciwnie- stać się nowoczesnym i eleganckim pokojem wypoczynkowym, w którym chętnie przyjmujemy naszych gości.

Jakie oświetlenie wybrać do nowoczesnego salonu, który wpisuje się we wszystkie najnowsze trendy i dodatkowo ma ten niepowtarzalny i elegancki klimat? Czy lampy industrialne i nowoczesne lampy wiszące to dobry pomysł?

lampy industrialne salon

Nowoczesne lampy wiszące czy inne rozwiązania?

Nowoczesny salon to taki, w którym znajdują się nie tylko piękne i funkcjonalne meble, ale również  elektronika (np. duży telewizor) czy sprzęt grający. Aby uzyskać efekt harmonii w nowoczesnym salonie, w którym zazwyczaj znajduje się wiele kabli, możemy po pierwsze użyć gadżetu, jakim są gniazda multimedialne (które porządkują nasz sprzęt)  jak również „zagrać” odpowiednio dobranym światłem. W tym celu należy wybrać kilka jego źródeł.

Pierwszą propozycją oświetlenia do nowoczesnego salonu będzie plafon. Mimo tego, że kojarzy się on z łazienką, z roku na rok przybywa coraz więcej fanów tego rozwiązania również w salonie. Może być to główne źródło światła, usytuowane w centralnej części pokoju. Do wyboru mamy obecnie naprawdę ciekawe modele plafonów. W nowoczesnym wnętrzu sprawdzą się takie, które są prostokątne lub kwadratowe.

plafon biały

Oprócz plafonu, szczególnie jeśli posiadamy wysoki sufit, ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne lampy wiszące. Szczególnie poleca się lampy typu pająk, które zakończone są dekoracyjną żarówką, albo ciekawą (zazwyczaj szklaną) obudową. Drugim modnym rozwiązaniem jest wybór kilku lamp wiszących i ich równoległe rozmieszczenie (np. nad stołem jadalnianym lub po bokach kanapy). Takie rozwiązanie jednak nie będzie pełnić funkcji światła ogólnego.

nowoczesne lampy wiszące nowoczesne lampy wiszące srebrne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe jest istotnym czynnikiem nadającym charakteru i klimatu naszemu pokojowi dziennemu. Może mieć ono formę różnoraką.

Po pierwsze, jeśli nasz salon jest dosyć spory, możemy wybrać lampy industrialne podłogowe. Cechują się one zazwyczaj prostotą formy i stonowanymi kolorami, przez co idealnie wtapiają się w tło. Mogą też pełnić funkcję dekoracyjną, gdyż niektóre modele są zbudowane np. z metalu. Lampy tego typu świetnie sprawdzają się w pobliżu kanapy lub foteli.

lampy industrialne podłogowe lampy industrialne żarówki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawym rozwiązaniem, o którym zapomina wiele osób jest oświetlenie punktowe regałów, półek. W nowoczesnym salonie raczej nie znajdziemy meblościanek, dlatego stylowe i klasyczne meble powinny zostać podkreślone światłem.

Lampy stołowe

Lampy stołowe są najbardziej designerskim i nadającym charakteru, elementem salonu. Polecam to rozwiązanie szczególnie osobom, które chcą szybko odmienić pokój dzienny. Obecnie mamy niezwykle duży wybór kolorów, faktur, tworzyw, kloszy i materiałów, z których zrobione są podstawy lamp. Dodatnie kilku interesujących lamp stołowych (które świetnie wyglądają np. na komodzie, stoliku kawowym, szafce) zmieni nasz salon na taki, rodem z katalogu. Do nowoczesnego pokoju dziennego poleca się zarówno modele ze szklana podstawą, jak i lampy industrialne.  Ich obudowa może być pięknym elementem dekoracyjnym.

lampy industrialne stołowe gniazda multimedialne salon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taśmy LED

Trzeba przyznać, że powoli odchodzi się od tego rozwiązania. Jednak dalej w salonach wielu z nas goszczą taśmy LED, które najczęściej są montowane na podwieszanym suficie. Dzięki nowej technologii, możemy zmieniać i dostosowywać kolor oświetlenia ledowego, odmieniając diametralnie klimat w salonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code