Wybieramy oświetlenie biurowe sufitowe. O czym trzeba pamiętać?

Oświetlenie biurowe sufitowe luxmarket

Większość z nas spędza w pracy większą część swojego dnia. W zasadzie, biuro dla wielu osób jest jak drugi dom. W związku z tym, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym nie tylko na wydajność pracy ale i samopoczucie, jest odpowiednie oświetlenie powierzchni biurowej. Zaprojektowanie systemu oświetleniowego zgodnie w wytycznymi to kluczowy element przygotowania stanowiska pracy dla wielu osób. Jeśli jesteś na etapie zmieniania bądź aranżowania wnętrza, jakim jest biuro, poznaj kilka zasad, o których warto pamiętać.

Jakie są główne normy i zasady?

Podczas pracy (szczególnie przy komputerze) nasz wzrok jest jednym z najaktywniejszych zmysłów. Dlatego, najistotniejszą zasadą jest, aby oświetlenie biura było dostosowane do potrzeb pracownika. Co to oznacza? Ważne jest odpowiednie natężenie światła, które zapewni wygodę widzenia, wydolność wzrokową i bezpieczeństwo. Dodatkowo, projektując oświetlenie biura, warto pamiętać o zmniejszaniu zużycia energii poprzez maksymalne wykorzystywanie światła dziennego. Nie może to jednak wpłynąć w żaden sposób na pogorszenie się percepcji pracowników. Dodatkowo, istotny jest wybór koloru ścian oraz mebli, które nie będą z sobą zbyt mocno kontrastować (co może wpływać na koncentrację pracowników).

Oświetlenie biurowe sufitowe luxmarket

 

Jeśli chodzi o wytyczne, najnowsza norma (PN-EN 12464-1) określa jakość źródła światła. Mówi ona m.in. o wskaźniku oddania barw (Ra). Im wskaźnik Ra ma większą wartość (maksymalnie 100), tym kolor oświetlonych przedmiotów ma bardziej neutralny odcień. W pomieszczeniach typu biuro, nie zaleca się stosowania świata o Ra mniejszym niż 80.
Dodatkowo ważną kwestią jest barwa światła. Okazje się, że światło dzienne ma temperaturę ok. 6000 kelwinów. Światło ciepłe ma temperaturę barwową nie mniejszą niż 3330 kelwinów. W tym przypadku, najlepiej jest dążyć do uzyskania jak najbardziej neutralnej barwy światła.

 

 

Niebezpieczne zjawisko olśnienia. Czym jest?

Efektem złego oświetlenia biura bądź niewłaściwego ustawienia punktów świetlnych, może być tzw. olśnienie. Występuje ono, kiedy oko człowieka jest narażone na bezpośredni kontakt ze źródłem światła. Niebezpieczną sytuacją jest również moment, w którym nasze oczy mają styczność z jaskrawą powierzchnią odbijającą światło. Skutkuje to obniżeniem zdolności poznawczych pracownika i wydajności. Istnieją zasady, które pomagają w wyeliminowaniu zjawiska olśnienia np. malowanie sufitu na biało, a ścian na beżowo/żółto/zielono, przykrywanie biurek okładziną pochłaniająca światło, a nie odbijającą, czy zaopatrywanie biura w sprzęty, które nie są połyskujące a matowe. Ponadto oświetlenie sufitowe biurowe powinno być słabsze, a każdy powinien mieć dodatkowe źródło światła w postaci np. lampki biurkowej.

Oświetlenie biurowe sufitowe – najpopularniejsze modele

Oprócz źródła światła w postaci lampki biurkowej, w zależności od wielkości biura (np. typu open space, ale nie tylko), warto jest wybrać oświetlenie biurowe sufitowe. Na rynku są dostępne przeróżne modele, różniące się parametrami, wielkością, kształtem, typem itd. Do wyboru masz :

-Oprawy rastowe (tynkowe i podtynkowe), charakteryzujące się dużą wielkością. Eliminują zjawiska olśnienia oraz równomiernie rozkładają natężenie światła.

Oświetlenie biurowe sufitowe rastowe

 

-Oprawy typu downlight, które są energooszczędne i służą do oświetlania ogólnego. Zawierają w sobie świetlówki kompaktowe (LED), halogeny lub lampy metahalogenowe.

Oświetlenie biurowe sufitowe downlight

 

-Oprawy świetlówkowe, czyli energooszczędne źródło światła. Charakteryzuje się niską emisją ciepła, długim czasem pracy i pomniejszoną luminacją. Modele dzielą się na zawieszane, kloszowe, tzw. belki świetlówkowe, kinkiety i plafony.

Oświetlenie biurowe sufitowe świetlówkowe

 

 

Jak widać, wybór oświetlenia biurowego nie jest tak oczywiste. Warto jest dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie, poruszone w artykule. Zakup konkretnych modeli lamp nie powinien być uzależniony jedynie od aspektu wizualnego. Ważne są tutaj przede wszystkim parametry konkretnych modeli. Wybierz takie modele, które będą wspomagać pracę w Twoim biurze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code