Oświetlenie sufitowe 2018 – najnowsze trendy

oświetlenie sufitowe

Wraz z początkiem nowego roku, dobrze jest się przyjrzeć temu, w jaki sposób kształtują się najnowsze trendy. W oświetleniu sufitowym, podobnie jak w aranżacji wnętrz w ogóle, nie sposób nie zauważyć bardziej popularnych kierunków.

Jednak w tym roku wielu dekoratorów może odetchnąć z (większą lub mniejszą) ulgą. Póki co nie zapowiada się na drastyczne zmiany w stosunku do tego, co przeżywaliśmy w ostatnim czasie. W związku z tym, o ile projektanci nas nie zaskoczą, wciąż możemy mówić o dominującej pozycji lamp skandynawskich, industrialnych, klasycznych i retro. Powoli oświetlenie sufitowe zdobywają lampy ekologiczne, choć trudno na tę chwilę powiedzieć, czy będzie to znaczący trend. Raczej jest on po prostu odpowiedzią na potrzeby ruchów ekologicznych, które, choć ogólnie są znaczące, w świecie oświetlenia sufitowego prawdopodobnie nie namieszają.

Rodzaj źródła światła w oświetleniu sufitowym

W oświetleniu sufitowym już na dobre żegnamy się z tradycyjnymi żarówkami. Oświetlenie sufitowe LED to – przynajmniej na tę chwilę – opcja numer 1. Myślę, że można już zakładać, że diody elektroluminescencyjne w końcu wyprą z rynku inne źródła światła. Jedyne, co mogłoby stać na przeszkodzie, to ich cena. Jednak przy wyższej świadomości w społeczeństwach, nawet ona nie będzie czynnikiem hamującym powszechne wykorzystanie diod.

Aktualne trendy w oświetleniu sufitowym

Chyba czas najwyższy, żebyśmy przeszli do kwestii aranżacyjnych. Wymienione na początku trendy królują (nie)podzielnie na rynku dekoracyjnym. Mimo wszystko, warto im się przyjrzeć bliżej – tylko pod kątem oświetlenia sufitowego.

Skandynawskie oświetlenie sufitowe

Styl skandynawski ma się doskonale w polskich domach. Przede wszystkim dlatego, że – jak pokazało jego wprowadzanie – razem ze Skandynawami cierpimy na niedobory światła (choć w innym stopniu). Wobec tego nie dziwi, że całkiem nieźle przyjęły się u nas zasady wprowadzające jak najwięcej światła i bieli. Lampy w stylu skandynawskim porządnie rozpraszają światło, często nie zasłaniają żarówek. Jeśli chodzi o kolory, to – podobnie, jak w całym stylu – tu również dominuje biel. Choć nie jest to zasadą, bo można znaleźć pastele, a nawet złote akcenty. Skandynawskie oświetlenie sufitowe to też lekkość – lampy w żadnym stopniu nie przytłaczają, stanowią jedynie dodatek do całości.

Lampy przemysłowe

Poprzemysłowe wnętrza, a – co za tym idzie – także oświetlenie, to drugi trend, który ma znakomitą pozycję i nic nie wskazuje na to, że będzie ona niższa. Styl ten rodził się z przymusu zasiedlania starych fabryk na nowym kontynencie. Okazało się, że ta sytuacja zrodziła kierunek w aranżacjach. Dziś połączenie cegły, metalu, szkła i drewna jest topowym stylem wyposażenia, a nie przykrą koniecznością. Lampy w tym stylu wykorzystują te same materiały (może nie cegły, ale betonowe można znaleźć bez problemu). Odsłonięta żarówka w tym przypadku to już nie wybór, jak wyżej, ale konieczność. Przynajmniej jedna strona powinna całościowo odkrywać źródło światła, które ma sporo roboty w oświetlaniu tak dużych, surowych przestrzeni.

retro oświetlenie sufitowePowrót do przeszłości

Industrializm trochę nawiązuje do historii, jednak niełatwo to wyczuć, bo jako styl w aranżacji jest całkiem nowy. Inaczej mają się retro kierunki. W mieszkaniach urządzonych w stylu retro trudno nie poczuć ducha poprzednich epok. Producenci stają na głowach, żeby wypuścić na rynek jak najwięcej retro rzeczy. Oświetlenie sufitowe nie jest w tym pominięte. Dużą popularność zyskują dekoracyjne żarówki, które wyglądają, jakby dopiero co ktoś je odkrył. Oprócz tego sporo jest mosiądzu i podobnych barw.

Klasyka ponad wszystko

Klasyczne rozwiązania najpewniej nigdy nie wyjdą z mody. Być może zmienią się żarówki wewnątrz, za to klasyczne oprawy oświetleniowe nie stracą zainteresowania, którym są darzone „od zawsze”. Biel, złoto, czerń i spore klosze – one wszystkie zawsze będą miały swoje miejsce na sufitach. Choć może w różnych ilościach.

Te style dominowały w ubiegłym roku i prawdopodobnie będą się utrzymywać w tym. Gdyby jednak coś miało się zmienić, to będziemy na bieżąco informować – obserwujcie Design with Lightning! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code