Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

taśmy led

Oświetlenie w łazience odgrywa niebagatelną rolę i powinno być dostosowane do naszych upodobań, a co za tym idzie, jego wybór powinien być starannie przemyślany.

Rola oświetlenia w łazience

Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno spełniać nasze oczekiwania i być dopasowane do naszego gustu. Wszak to właśnie w łazience spędzamy mnóstwo czasu podczas porannej toalety, malując się czy goląc. Natomiast po ciężkim dniu łazienka powinna być strefą relaksu. Duża część odpowiedzialności za taki stan rzeczy spada właśnie na odpowiedni rodzaj oświetlenia, które ma uczynić to pomieszczenie przede wszystkim praktycznym, domowym SPA.

Właściwie dobrane oświetlenie odgrywa fundamentalną rolę w dopełnieniu wymarzonej aranżacji. Z jego pomocą możemy stworzyć w łazience wyjątkowy nastrój i niepowtarzalną atmosferę. Oświetlenie w łazience powinno przede wszystkim zwiększać jej funkcjonalność. Podczas porannej toalety jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła, aby wykonanie perfekcyjnej kreski na powiece nie sprawiało najmniejszego problemu, a równe przycięcie brody szkło jak po maśle. Wieczorem zaś, kiedy chcemy się zrelaksować i „naładować baterie”, światło w łazience powinno być stonowane i delikatne.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie w łazience?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest określenie wielkości łazienki. W małym pomieszczeniu nie zaleca się umieszczania zbyt wielu źródeł światła, ponieważ można ją w ten sposób optycznie pomniejszyć. Wystarczy główne światło usytuowane na suficie. Tu sprawdzą się np. wydajne halogeny sufitowe LED. Warto również zainstalować w kinkiety, które skierują światło w górę, co optycznie może powiększyć przestrzeń.

W łazienkach o większych metrażach możemy, a nawet powinniśmy, pozwolić sobie na odrobinę przemyślanego szaleństwa, grę światłem i cieniem. Jeśli pomieszczenie dodatkowo ma wysoki sufit, możemy zaryzykować i umieścić w nim ozdobny żyrandol.

Kolejnym punktem jest dobranie odpowiedniego oświetlenia dla danej strefy. Ważną kwestią, jaką należy brać pod uwagę przy wyborze źródeł światła, jest jego barwa. Zwyczajowo wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje barw: ciepłą, neutralną oraz chłodną. Barwa ciepła sprzyja relaksowi, natomiast barwy zimniejsze działają na nas pobudzająco.

Najbardziej intensywne światło, najlepiej o chłodnej barwie, zalecane jest nad umywalką i w obrębie luster. Równomiernie rozmieszczone źródło światła zapewni perfekcyjne oświetlenie twarzy podczas porannej toalety, zabiegów pielęgnacyjnych czy układaniu włosów. W strefie relaksu najlepiej sprawdzi się delikatne, rozproszone światło o ciepłej barwie z niewielkich lamp punktowych.

W naszym najnowszym artykule prezentujemy alternatywne formy oświetlenia łazienki- Kinkiety LED- energooszczędne rozwiązanie w oświetleniu łazienki.

Oświetlenie małej łazienki

W małej łazience lepiej powstrzymać wodze fantazji i skupić się na bardziej praktycznym doborze oświetlenia. Główne światło powinno być umieszczone na suficie. Warto postawić na prostotę i zamontować na przykład płaską plafonierę z matowego szkła. Według norm w łazience o powierzchni około 6 m2 należy zastosować oświetlenie o minimalnej mocy 75 W. Przy lustrze i umywalce zainstalujmy kinkiety, świetlówki liniowe lub oświetlenie zintegrowane z lustrem. Ważne, aby źródło światła znajdowało się mniej więcej na wysokości naszego wzroku, w odległości od podłogi nie większej niż 160 centymetrów. Płynące z nich światło powinno mieć chłodną barwę.

Nad wanną lub w prysznicu możemy zamontować łagodne, nastrojowe światło. Może ono padać z boku bądź z góry. Ważne, aby miało ciepłą barwę, która nie będzie nas rozpraszać. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kontaktu z regulacją natężenia światła, które pozwoli na dostosowanie oświetlenia do indywidualnych potrzeb. Jeśli lubimy czytać leżąc wannie, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w tej strefie. Warto również pamiętać, o warunkach panujących w łazience, zmiennej temperaturze oraz wilgoci. W trudnych łazienkowych warunkach można więc sprawdzić się oprawa hermetyczna LED.

Oświetlenie przestronnej łazienki

Duża łazienka, zwana także pokojem kąpielowym, daje nam więcej możliwości. Poza ogólnym oświetleniem możemy sobie pozwolić na kilka dekoracyjnych akcentów świetlnych, jak podświetlane wnętrza półek i szafki, krawędzie umywalek, obramowania lustra czy spodu wanny.

Oprócz światła górnego umieszczonego w centralnej części sufitu możemy zainstalować także oświetlenie dekoracyjne. Ciekawym i bardzo popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie punktowych źródeł światła w suficie podwieszanym lub taśmy LED w suficie obniżonym.

W strefie, w której wykonujemy poranną toaletę, zasada rozmieszczenia oświetlenia jest taka sama jak w mniejszej łazience. W strefie kąpielowej możemy zaszaleć i umieścić na przykład oświetlenie światłowodowe, dzięki któremu zmienimy sufit pokoju kąpielowego w rozgwieżdżone niebo. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem może być zainstalowanie sufitu napinanego wykonanego ze specjalnej folii PCV.

Dobór oświetlenia w łazience to rzecz gustu. Warto jednak trzymać się podstawowych zasad, aby osiągnięty efekt cieszył oko i stanowił funkcjonalne uzupełnienie aranżacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code