Oświetleniowe trendy w 2019 roku

Równolegle do pokazów mody każdego roku projektanci wnętrz prezentują trendy we wnętrzarstwie, w których poza meblarstwem nie mogło zabraknąć także oświetlenia, które jak wiemy nie jest tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrza, ale także dopełnia całej aranżacji lub wręcz przeciwnie- dominuje, zwraca największą uwagę na tle pozostałych elementów wyposażenia.

Słów kilka o trendach 2019

Minął pierwszy tydzień nowego roku, przed nami nowe wyzwania, lista pełna planów do zrealizowania, wśród nich cele prozaiczne a także egzystencjalne- zmiana swojego życia poprzez zmianę środowiska, zmianę wyglądu mieszkania lub pomysł na przeprowadzkę. Czasami niewiele potrzeba aby w swoim M poczuć się zupełnie inaczej, wystarczy kilka zmian, podmiana starej lampy na nową lub restauracja tej, którą już posiadamy, zmiana ustawienia mebli w salonie lub wykorzystanie dekoru na ścianie. Człowiek potrzebuje zmian, czasami niewielkich, które tylko odświeżą otaczające nas wnętrza. Czasami zmiana wnętrza to ten element, który pozwoli nam na duchowe odświeżenie najniższym kosztem, kiedy w grę wchodzi zmiana pracy, partnera lub własnych przyzwyczajeń.

W poszukiwaniu lampy doskonałej

Rok 2019 to delikatny zwrot pod względem aranżowanej przestrzeni. Wśród elementów wyposażenia jakimi jest wybór odpowiedniego oświetlenia pamiętać należy o zasadach, jednak to na co zwracać będziemy największą uwagę to estetyka wykonanego projektu.

Wśród modeli dominujących w aranżacjach wnętrz dominować będą oprawy typu maxi- nie tylko pod względem wielkości samego abażuru, ale także rozpiętości oprawy.

Lampa pająk

Dająca szerokie pole manewru, dowolność rozłożenia punktów oświetleniowych na całej powierzchni sufitu- tym samym oświetlenie dokładnie tych elementów przestrzeni, na których zależy nam najbardziej, ponadto mobilność ramion- to wszystko wpływa na wysoką funkcjonalność oprawy. Lampa pająk to zapożyczony projekt skandynawski, choć w zależności od projektu i samego wzoru oprawy jako minimalistyczna forma idealnie wpisuje się w przestrzenie industrialne. Początkowo zbudowana w oparciu o kilka kabli- zazwyczaj w estetycznie wykonanym oplocie tekstylnym- na końcach posiadała źródła światła. Pozbawione kloszy lampy wyposażone były w gustownie wykonane żarówki (obecnie lampy LED imitujące żarówki Edisona, które stanowią ozdobę samą w sobie bez strat na jakości emitowanego strumienia.

Lampa pająk współcześnie występuje w wielu wariantach, to nie tylko pojedyncze kable rozpięte na powierzchni sufitu, to także stała konstrukcja ramion wykonanych z takich materiałów jak drewno czy stal, niektóre modele pozostają w wersji ruchomej, dzięki czemu kierunek wysięgników możemy ustawić dowolnie względem naszych potrzeb.

Plafony i plafoniery

Choć wielu z nas plafony kojarzy z mlecznym szkłem wysoko podwieszonym pod sufitem hotelowych pokoi, których zazwyczaj nikt nie czyści, współcześnie pięknie wykonany plafon to dzieło sztuki, które stanowi piękne dopełnienie przestrzeni i punkt zwrotny w całej aranżacji.

Plafony z uwagi na swój charakter i konstrukcję wykorzystywane są przede wszystkim w ciasnych i niskich pomieszczeniach, aby potencjalnie zwisający klosz nie przytłaczał ani nie zajmował tak cennej przestrzeni. Plafony mogą być różne a średnica klosza podobnie jak w przypadku innych lamp wiszących powinna zostać dobrana proporcjonalnie do metrażu lub powierzchni jaka planujemy oświetlić.

W tym roku, z uwagi na dominację dużych opraw decydując się na zmianę oświetlenia w domu zwróć uwagę na plafony, których szerokość klosza jest bardzo duża. Najpiękniejsze oprawy, dające zjawiskowy efekt świetlny to przede wszystkim plafony witrażowe lub wykonane z bezbarwnego szkła. To co ma wyróżniać je na suficie to kunszt wykonania oraz materiał. 2019 rok to synergia matowego wykończenia z połyskującym, odbijającym światło detalem. W tym wypadku miedź, złoto i srebro w warstwie stelażu idealnie komponuje się z barwionym szkłem. Uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdej aranżacji.

Nie tylko forma…

Jak wspomniałam, poza formą, którą charakteryzuje spektakularny efekt wielkości i nietuzinkowości, kluczowym elementem jest także materiał, z którego została wykonana oprawa. W czasie, kiedy segregacja śmieci oraz zrównoważone funkcjonowanie jest teraz bardzo popularne warto zwrócić większa uwagę na to jakie przedmioty nas otaczają- z czego są wykonane, jaki jest ich kraj pochodzenia i czy to co uważamy za ekologiczne bo stworzone z naturalnych materiałów, takim faktycznie jest.

Wśród materiałów, z których produkowane są lampy nie brakuje drewna a także papieru. Obecnie coraz popularniejsze są projekty pochodzące z obszaru transformacji, upcyklingu przedmiotów, nadawanie drugiego życia. Wybór oprawy, która w poprzednim wcieleniu posiadała zupełnie inną funkcję na pewno będzie ciekawą dekoracją w domu, a wykonana samodzielnie doda mu charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code