Jak oświetlić duże pomieszczenia?

lampy punktowe

W bardzo dużych pomieszczeniach trudno jest dojść do ładu z instalacją oświetleniową. Czasem mamy lamp zbyt wiele, a czasem idziemy w zupełnie przeciwnym kierunku. Ostatecznie w domach mamy albo przymusową nastrojowość, albo szklarnię. Na dłuższą metę poczujemy, że oba wyjścia nie są tymi wymarzonymi.

Oświetleniowe tło

Pierwszy rodzaj oświetlenia, który powinien znaleźć się u nas, to światło głównego. Stanowi ono tło dla wszystkich innych źródeł światła, jak również wystroju wnętrz. Dla tego ostatniego światło nie pozostaje obojętne i ma ogromny wpływ na to, jak ludzie postrzegają daną aranżację.

Jeśli pomieszczenie nie jest spore, bez większego trudu poradzi sobie z nim jedna, większa oprawa oświetleniowa. Zapewni ona doskonałe tło, a jeśli dodać odpowiednią barwę żarówki, to można stworzyć niepowtarzalny klimat niewielkim kosztem.

Niestety, ta sama rada nie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Jedna lampa, z pojedynczym źródłem światła zapewni nam oświetloną wyspę i otaczający ją mrok. A przecież nie o to chodzi w byciu tłem, żeby gradient był zauważalny szybciej, niż cokolwiek innego. Z tego powodu uważam, że lampy punktowe są dobrym pomysłem na oświetlenie dużych pokoi, czy pomieszczeń w ogóle.

lampa punktowaLampy punktowe

Lampy punktowe są świetnym zastępcą lamp wiszących wszędzie tam, gdzie mamy trudne do doświetlenia miejsca. Można powiedzieć, że gdzie lampa wisząca nie może, tam wystarczy posłać spotlight. Równomiernie (ale bez nadmiaru!) umieszczone lampy punktowe będą dobrym tłem, a przy okazji mają jeszcze szereg innych zalet.

Pierwszą z nich niewątpliwie jest to, że możemy sobie wybrać które lampy chcemy włączyć danym razem. Nie trzeba zawsze traktować oświetlenia zero-jedynkowo. Szczególnie wtedy, kiedy jest na tyle plastyczne. Poza tym lampy punktowe mają zwykle bardzo delikatne oprawki, przez co nawet nie trzeba się szczególnie starać, żeby nie zaburzać aranżacji.

A może wiele lamp wiszących?

Wydaje mi się, że lampy wiszące w liczbie co najmniej kilku obronią się tylko w jednej sytuacji. Wtedy kiedy ich forma jest prosta. W przeciwnym razie może się zdarzyć tak, że lampy wiszące przytłoczą nas tak, że będziemy ledwo oddychać nieświadomi, że to na własne życzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code