Wybieramy czujnik ruchu. Czym się między sobą różnią i gdzie warto je montować?

osram noxlite

Oświetlenie z czujnikiem ruchu to stosunkowo nowy produkt na rynku oświetleniowym, jednak bardzo szybko znalazł swoich zwolenników. Oczywiście nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ lampy z czujnikiem ruchu pozwalają oszczędzić energię, ale też zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni zarówno domowej, jak i tej wokół domu. Jaka jest zasada działania czujników ruchu? Jakie czujniki sprawdzą się w domu, a jakie na zewnątrz?

Branża oświetleniowa prężnie się rozwija, co można zobaczyć chociażby w sytuacji wybierania oświetlenia schodowego z czujnikiem ruchu. Rynek dostarcza nam wielu rozwiązań, wśród których trudno wybrać jeden model lampy, który w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Należy bowiem wiedzieć, że lampy tarasowe z czujnikiem ruchu różnią się między sobą nie tylko pod kątem wizualnym. Najważniejsze jest to, co czujnik ma w środku i na jakiej zasadzie działa.

Jaka technologia jest stosowana w czujnikach?

PIR (Passive Infra Red) – jeśli na opakowaniu czujnika ruchu znajdziemy oznaczenie PIR, oznacza to, że czujnik ten działa na podczerwień. Podczerwień jest czuła na ciepło, dlatego, gdy wykryje obecność człowieka, psa lub auta, włącza się oświetlenie. Na takie rozwiązanie możemy się zdecydować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz mieszkania.

HF (High Frequency) – oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu oznaczone HF jest stosowane najczęściej wewnątrz budynków. Działa na zasadzie wysyłania fali. Gdy fala zostanie załamana przez ruch, światło jest uruchamiane. Czujniki HF nie są stosowane na zewnątrz, ponieważ zaburzenie fali może być spowodowane przez deszcz lub ruch gałęzi. Nie dotyczy to produktów oznaczonych skrótem iHF.

Ultrasonic – są to najbardziej czułe czujniki, które mogą wykryć nawet nieznaczny ruch dłoni. Działają na zasadzie wysyłania ultradźwięków. Zazwyczaj są stosowane w przestrzeni biurowej.

Wykrywanie ruchu czy obecności?

Przez specjalistów czujniki ruchu, te najprostsze, są nazywane odmierzaczami czasu. W praktyce oznacza to, że ustawiając czas podtrzymania światła po wykryciu ruchu na minutę, nawet jeśli ruch będzie nieprzerwany, co minutę czujnik będzie się włączał, po tym czasie wyłączał i znów na nowo będzie odliczał czas przez 60 sekund. Po prostu zegar będzie zawsze na nowo odliczał czas od wykrycia ostatniego ruchu.

Nieco inną grupą produktów są z kolei czujniki obecności. One potrafią wykrywać nawet najmniejszy ruch, dlatego najczęściej stosowane są w biurach czy toaletach.

Oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu – jakie wybrać do domu, a jakie na zewnątrz?

Pierwszym z czynników, który należy wziąć pod uwagę, wybierając czujnik, jest miejsce jego montażu. Inne czujniki sprawdzą się bowiem w przestrzeni domowej, a inne będą spełniać swoją funkcję jako lampy tarasowe. Bardzo czułe czujniki obecności nie są najlepszym pomysłem jako oświetlenie wokół domu czy w garażu, ponieważ działa na nie najmniejszy ruch, np. ruch gałęzi. W tym przypadku lepiej zastosować oświetlenie schodowe z czujnikiem ruchu oznaczone technologią PIR lub HF.

Równie ważny jest także stopień szczelności czujnika. Czujniki powinny być wodoodporne, szczególnie wtedy, gdy będą się znajdować na zewnątrz domu lub w łazience.

Zasięg wykrywania ruchu

Czujniki ruchu różnią się między sobą także zasięgiem pracy, który może wynosić od jednego do nawet kilkudziesięciu metrów. Oczywiście czujniki o największych zasięgach sprawdzą się do oświetlania dużych magazynów bądź ogromnych posesji. W przypadku wybierania czujnika ruchu do domu lub na taras, z pewnością sprawdzą się modele o mniejszym zasięgu.

Osram Noxlite

Często wybieranym oświetleniem do przestrzeni zewnętrznej jest czujnik ruchu Osram Noxlite. Swoje zastosowanie znalazł w oświetlaniu podjazdów, garaży oraz ścieżek dla pieszych. Atutem Osram Noxlite jest wydajny naświetlacz LED o wysokim strumieniu świetlnym. Obudowa dostępna jest w dwóch kolorach: szarym i białym. Można się zdecydować także na czujnik o mocy 23 W bądź mocniejszy 40 W.

osram noxlite

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code