Wybieramy: halogeny czy LED?

oprawy kanlux

Nierzadko stajemy przed wyborem rodzaju oświetlenia – „halogeny czy ledy?” Aby  rozstrzygnąć tę kwestię musimy przybliżyć sobie nieco obie technologie i nieco bardziej je zrozumieć. Dowiemy się, czy zdecydować się na światło LED czy może oprawy halogenowe. Kanlux to firma, której produkty weźmiemy jako przykłady obu typów oświetlenia.

Czym są żarówka halogenowa i LED?

oprawy halogenowe kanlux Sam halogen to związek chemiczny, a oprawy halogenowe to nic innego jak żarówka z żarnikiem wolframonowym, która dodatkowo znajduje się w specjalnej oprawie. Odkąd Unia Europejska wycofała z handlu standardowe żarówki często stają się ich zamiennikami.

LED właściwie jest półprzewodnikowa dioda, która działa dzięki rekombinacji nośników ładunków, a mocno upraszczając – przemiana prądu elektrycznego w światło. Żarówki LED mają żywotność około 45 tysięcy godzin czyli 5 lat a dodatkowo są odporne na wstrząsy.

Wybierz miejsce

Nie da się ukryć, że istotne znaczenie mają nasze plany aranżacyjne. Pomieszczenie, w którym mamy zaplanowany montaż oświetlenia również warunkuje nasz wybór. Oprawy halogenowe (Kanlux i inne) dają nam znacznie więcej światła i często polecane są do łazienki. Najlepszym miejscem na halogeny jest ściana nad lustrem. W przypadku sypialni czy salonu nastrojowe oświetlenie i klimat to sprawy kluczowe dlatego lepiej sprawą się tu oświetlenie LED. Kanlux Bravo to model paneli nasufitowych, które warto zamontować w przypadku dużych przestrzeni albo np. długich korytarzy.

Temperatura barwowa

Nieważne, czy planujemy oprawy halogenowe czy ledowe panele Kanlux Bravo, temperatura barwowa to ważna kwestia. Określa ona w jaki sposób światło sztuczne przypomina naturalną barwę światła. Wartość ta wyrażona jest w Kelwinach. Temperatura barwowa równa 5000K wskazuje nam na chłodne, białe światło. Takie często wybierane jest do łazienek ponieważ daje efekt czyste, sterylnego pomieszczenia. Dla porównania, dla uzyskania efektu przytulnego pomieszczenia powinniśmy wybrać temperaturę barwową około 2500 K. Kanlux Bravo ma do wyboru różne rodzaje barwy, model Bravo 6060 40W ma białą barwę neutralną, która jest jednocześnie przyjemna do relaksu jak i do pracy.

Określ budżet

kanlux bravo panelBardzo ważną kwestią, która da odpowiedź: oprawy halogenowe Kanlux czy panel LED Kanlux Bravo jest budżet. Z jednej strony światło halogenowe jest tańsze niż LED. Jednak należy pamiętać o tym, że niewielka żarówka o mocy 5W zastępuje światło o mocy 50W. Biorąc pod uwagę rozmiar panelu (600×600) i moc 40W mamy do czynienia z energooszczędnym rozwiązaniem dającym wiele światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code